OK
Spnicehome
title-leftبازیابی روغن موتور کارکرده Lube Used Oil Recovery title-right
bg-corner
 

بازیافت روغن سوخته


بازیافت روغن سوخته


بازیافت روغن سوخته ماشین

همانطور که می‌دانید در همه‌ی ماشین‌ها و موتورها از روغن موتور استفاده می‌شود. از روغن موتور برای روان کردن قسمت‌های متحرک اتومبیل استفاده می‌شود و مانند خون در

رگ‌های آن جاری است. در این مقاله می‌خواهیم شما را با روغن موتور و نحوه بازیافت روغن سوخته آشنا کنیم. سپس در مورد دستگاه بازیافت روغن سوخته صحبت خواهیم کرد و بعد از آن شما را با یک کارخانه بازیافت روغن سوخته آشنا خواهیم کرد که در صورت نیاز به آن مراجعه کنید.

بدون شک همه‌ی شما می‌دانید که با استفاده از روغن موتور می‌توانید راندمان ماشین خود را بالا ببرید زیرا اصطکاک بین قطعات کاهش می‌یابد و موتور خنک می‌شود. روغن موتورها در انواع گوناگونی ساخته شده‌اند که انتخاب آن بستگی ب نظر و سلیقه شما دارد. در هر صورت از هر نوع روغنی استفاده کنید بعد از گذشت یک زمان مشخص باید برای تعویض آن اقدام کنید.

همانطور که در جریان هستید، روغن تعویض شده را نمی‌توان به راحتی از بین برد زیرا باعث آلودگی می‌شود و فقط با بازیافت روغن سوخته می‌توانید آن را به حالت اولیه خود برگردانید و دوباره از آن استفاده کنید.

شاید برای شما هم جالب باشد که برای ساخت روغن موتور از 8 نوع ماده افزودنی استفاده می‌شود که این افزودنی‌ها بعد از بازیافت روغن سوخته به صورت قیر بدست می‌آیند و قابل استفاده می‌باشد.

امروزه به کمک بازیافت می‌توانید بسیاری از مواد را به حالت اولیه برگردانید و دوباره از آن‌ها استفاده کنید.

توجه داشته باشید که علاوه بر بازیافت روغن سوخته می‌توانید مواد دیگری را هم بازیافت کنید و دوباره از آن‌ها استفاده کنید. با بازیافت کردن می‌توانید  در مصرف مواد صرفه جویی کنید.

برای بازیافت روغن سوخته ماشین می‌توانید به شرکت مهر آذر ماشین مراجعه کنید و این کار را به آن‌ها بسپارید. شرکت مهر آذر ماشین یک شرکت فوق العاده می‌باشد که در زمینه فرآیند تصفیه فعالیت می‌کند و با داشتن یک تیم حرفه‌ای که در این زمینه تخصص دارند، به خوبی توانسته است در این زمینه موفق باشد.


آنچه در ادامه خواهیم خواند :

»  بازیافت روغن سوخته موتور
»  دستگاه بازیافت روغن سوخته
»  تصفیه روغن روش تقطیری
»  ویژگی‌های روش تقطیری
»  مشخصات فنی محصولات تولیدی

بازیافت روغن سوخته
 

 

پنج مرحله تقطیر چیست؟

مایعات مختلفی را می توان از قسمت های مختلف ستون به دست آورد یا با ادامه حرارت دادن مخلوط برای افزایش دما در ستون.

فرآیند تقطیر برای جداسازی اتانول از آب. ...
اتانول ابتدا تبخیر می شود، سرد می شود و سپس متراکم می شود.
آب باقی مانده تبخیر می شود، سرد می شود و سپس متراکم می شود.


بازیافت روغن سوخته موتور

وجود روغن سوخت در محیط زیست آلودگی بسیار زیادی به وجود می‌آورد و بهترین راه برای جلوگیری از این آلودگی، بازیافت روغن سوخته می‌باشد. با تصفیه روغن سوخته می‌توانید از این آلودگی جلوگیری کنید و محیط زیست را نجات دهید. به طور مثال  یک میلیون گالن آب آشامیدنی می‌تواند توسط یک گالن روغن سوخته موتور آلوده شود که این میزان آلودگی واقعا زیاد است و نشان می‌دهد که وجود روغن سوخته تاثیر بسیار بردی بر روی آب‌ها و محیط زیست دارد.

 موتور علاوه بر جلوگیری از آلودگی باعث می‌شود که در مصرف انواع روغن موتور صرفه جویی شود.

توجه به این نکته هم حائز اهمیت است که بازیافت روغن سوخته به هزینه‌ی زیادی نیاز ندارد و هزینه‌ی آن نسبت به تصفیه نفت خام بسیار به صرفه‌تر است.

. به طور مثال شرکت مهر آذر ماشین یکی از بهترین شرکت‌های ایرانی می‌باشد که علاوه بر بازیافت روغن سوخته در زمینه‌های دیگری هم فعالیت می‌کند که برخی از آن‌ها به صورت زیر می‌باشند:

تصفیه لجن

تصفیه آب و فاضلاب

تحویل دادن تجهیزات مربوط به تصفیه آب و فاضلاب

ساخت تجهیزات مختلفی مانند: دستگاه محلول پلی الکترولیت، مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای و ...

ساخت واحدهای مربوط به احیاء روغن ترانسفورماتور و ...

روغن ماشین و روغن موتور تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند و شبیه به هم نیستند. به طور کلی با بازیافت روغن سوخته و بدون استفاده می‌توانید روغن‌های قابل استفاده‌ای داشته باشید و به راحتی از آن‌ها بهره مند شوید.

دستگاه بازیافت روغن سوخته

 

همانطور که برای هر کاری از دستگاه خاصی استفاده می‌شود برای بازیافت روغن سوخته هم باید از دستگاه بازیافت روغن سوخته استفاده شود.

با داشتن این دستگاه‌ها می‌توانید به راحتی کارهای بازیافت را انجام دهید. البته توجه داشته باشید که باید از کارشناسانی که می‌توانند از دستگاه استفاده کنند، کمک بخواهید و این کار را به آن‌ها بسپارید.

به طور مثال شرکت مهر آذر ماشین با داشتن کارشناس‌های حرفه‌ای که می‌توانند به خوبی با دستگاه کار کنند توانسته است به یکی از خوش‌نام ترین شرکت‌ها در این زمینه تبدیل شود و مورد توجه همگان قرار گیرد.

بازیافت کردن روغن مزایای زیادی دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشد:

- بازیافت کردن روغن به محیط زیست کمک می‌کند و با این کار کمک بزرگی به محیط زیست می‌کنید. بسیاری از افراد برای اینکه از دست روغن‌های سوخته خلاص شوند آن‌ها را داخل چاه فاضلاب می‌ریزند که این کار کاملا اشتباه است و به محیط زیست آسیب جدی می‌زند. فقط کافیست مصرف کنندگان گرامی به این نکته توجه داشته باشند که وجود این روغن برای محیط زیست بسیار مضر است و برای بازیافت آن اقدام کنند و محیط زیست را نجات دهند.

- بازیافت کردن باعث می‌شود که چندین بار از یک محصول استفاده کنید و روغن سوخته را وارد محیط زیست نکنید.

- بازیافت روغن سوخته از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است. زیرا بازیافت کردن روغن نسبت به بدست آوردن آن از نفت خام بسیار به صرفه‌تر است. با بازیافت روغن سوخته، نیاز شما به واردات نفت کمتر می‌شود یعنی هر چقدر میزان بازیافت روغن بیشتر باشد به نفت کمتری نیاز خواهید داشت.

- ممکن است تصور کنید که روغن بازیافت شده کارایی ندارد و نمی‌توان از آن استفاده کرد. اما این‌چنین نیست و با توجه به استانداردهایی که وجود دارد، روغن بازیافت شده ماندگاری و عملکرد بسیار خوبی دارد که برابر با روغن خالص می‌باشد و هیچ فرقی با آن ندارد. توجه به این نکته هم حائز اهمیت است که خودروسازان بزرگ هم روغن‌های بازیافت شده را تایید کرده‌اند پس با خیالی راحت می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

- بازیافت روغن در کارخانه‌ها و شرکت‌های مخصوص به خود انجام می‌شود و باعث اشتغال زایی می‌شود. زیرا افراد زیادی جذب این شرکت‌ها و کارخانه‌ها می‌شوند. به طور مثال شرکت مهر آذر ماشین یک تیم حرفه‌ای و متخصص دارد که با همکاری یکدیگر کارهای خود را انجام می‌دهند و مشغول به کار هستند.


  • بازیافت روغن سوخته
 

چگونه با تقطیر تصفیه می کنید؟

تقطیر برای خالص سازی یک ترکیب با جداسازی آن از یک ماده غیرفرار یا کم فرار استفاده می شود. هنگامی که ترکیبات مختلف در یک مخلوط دارای نقاط جوش متفاوتی هستند، هنگامی که مخلوط به دقت تقطیر می شود، به اجزای جداگانه تقسیم می شوند.تصفیه روغن روش تقطیری

توجه داشته باشید که روغن کارکرده مواد افزودنی مضری دارد که وجود آن باعث آلودگی آب و حتی خاک می‌شود و از رشد گیاهان جلوگیری می‌کند. پس با این وجود دور ریختن روغن‌های کارکرده برای محیط زیست بسیار خطرناک است. ممکن است تصور کنید که با سوزاندن آن‌ها همه چیز درست می‌شود اما این‌چنین نیست و سوزاندن روغن کارکرده هم بسیار خطرناک است زیرا این روغن‌ها از موادی مانند بنزین ساخته شده‌اند که نقطه اشتغال پایینی دارد و ممکن است باعث انفجار شود.

پس بهترین راه تصفیه روغن روش تقطیری می‌باشد که با این کار می‌توانید روغن را به حالت اولیه خود برگردانید و از محیط زیست مراقبت کنید.

قبل از اینکه درباره تصفیه روغن روش تقطیری صحبت کنیم بهتر است بدانید که تصفیه روغن کارکرده به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد که این روش‌ها به صورت زیر می‌باشند:

·        روش تصفیه تقطیری

·        هیدروژناسیون

·        اسیدی

·        قلیایی

·        خاک و ...

تصفیه روغن روش تقطیری یکی از روش‌های پرکاربرد برای تصفیه روغن می‌باشد که طرفداران زیادی دارد و بیشتر از روش‌های دیگر مورد توجه قرار گرفته است. زیرا استفاده از این روش به نفع محیط زیست است و هیچ نوع ضایعاتی هم نخواهد داشت.

 تصفیه روغن روش تقطیری به عنوان  روش دوستدار محیط زیست شناخته شده است و معمولا از آن استفاده می‌شود.

اگر روغن‌های کارکرده و سوخته به صورت غیر مستقیم تحت گرمایش قرار گیرند، مولکول‌های آن روغن از ذره‌های پلیمری آن جدا می‌شود. همانطور که گفته شد تصفیه روغن روش تقطیری هیچ ضایعاتی ندارد و خطری از جانب آن محیط زیست را تهدید نمی‌کند.


تصفیه روغن روش تقطیری


        

توجه داشته باشید که تصفیه کردن روغن با استفاده از روش تقطیر در خلاء به این صورت است که ابتدا تصفیه در خلاء و تحت حرارت انجام می‌گیرد و آب از روغن کارکرده جدا می‌شود و این روغن عاری از وجود آب و هر نوع حلالی می‌شود.
به این صورت که در مرحله‌ی اول تصفیه روغن روش تقطیری از ستون جذبی استفاده می‌شود که این ستون مانع از فرار کردن مواد سبک به فضای محیط می‌شود و به خوبی آن‌ها را جدا می‌کند.
بعد از جداسازی آب و حلال، این روغن وارد مرحله‌ی دوم می‌شود که در این مرحله روغن از پلیمر جدا می‌شود. به این صورت که این مرحله در خلاء سنگین انجام می‌شود و روغن از مواد پلیمری به خوبی جدا می‌شود.


ویژگی‌های روش تقطیری

در این قسمت می‌خواهیم شما را با ویژگی‌های روش تقطیری آشنا کنیم و توضیحات مربوط به تصفیه روغن روش تقطیری را تکمیل کنیم.
همانطور که گفته شد روش تصفیه تقطیری یکی از بهترین روش‌ها برای تصفیه روغن کارکرده می‌باشد و طرفداران زیادی هم دارد.
برخی از ویژگی‌های مهم تصفیه روغن روش تقطیری به شرح زیر می‌باشد:
باعث می‌شود که روغن‌های کارکرده و مواد اضافی دوباره مورد استفاده قرار بگیرند و بازدهی بسیار خوبی داشته باشند.
روغن‌های کارکرده در این روش آلودگی زیادی ندارد و مشکل خاصی برای محیط زیست به وجود نمی‌آورد.
در این روش به مواد اسیدی نیاز ندارید.
در این روش حجم بیشتری از مواد تصفیه می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد.
انرژی مورد نیاز در فرآیند تولید کاهش می‌یابد.
بهتر است بدانید که قسمت تقطیر این فرآیند دارای چهار عدد مخزن دپو می‌باشد که برای چهار محصول جدا در نظر گرفته شده است. که این چهار محصول شامل روغن‌های مختلفی می‌باشد که به شرح زیر هستند:
1. روغن فلش 180 که دمای داخل برج آن 265 درجه سانتی گراد می‌باشد.
2. روغن فلش 220 که دمای داخل برج برای این روغن 280 درجه سانتی گراد است.
3. روغن فلش 230 که دارای دمای برج 300 درجه سانتی گراد می‌باشد.
4. روغن فلش 250 که دمای داخل برج برای آن 340 درجه سانتی گراد می‌باشد.
در آخر همه‌ی محصولات مربوط به این چهار روغن با استفاده از پمپ به مخازن ذخیره اصلی فرستاده می‌شوند.
در تصفیه روغن روش تقطیری یک برج برای پیش گرم وجود دارد که این برج در کنار برج تقطیر است.
پیش گرم به این صورت است که مواد داغ پلیمری که در ته برج هستند به واسطه‌ی یک پمپ به برج مخصوص پیش گرم فرستاده می‌شوند و این مواد به حالت سیرکولاسیون درون برج پیش گرم گردش می‌کند.
توجه داشته باشید که تصفیه روغن روش تقطیری برای روغن های زیادی انجام می‌شود. برای انجام این کار می‌توانید به شرکت معتبر مهر آذر ماشین مراجعه کنید و این کار را به افراد حرفه‌ای که در این شرکت حضور دارند بسپارید.
شرکت مهر آذر ماشین در زمینه‌های گوناگونی که مربوط به تصفیه و بازیافت می‌باشد، فعالیت می‌کند و بهترین کارشناسان و متخصصان را دارد که در کار خود بسیار حرفه‌ای و جدی هستند.تصفیه روغن سوخته

 

روش تقطیر چیست؟

تقطیر یا تقطیر کلاسیک، فرآیند جداسازی اجزا یا مواد از یک مخلوط مایع با استفاده از جوشاندن و تراکم انتخابی است. تقطیر خشک عبارت است از حرارت دادن مواد جامد برای تولید محصولات گازی (که ممکن است به مایع یا جامد متراکم شوند).

تولید روغن پایه Group I API

فرآیند تقطیر و فیلتراسیون

فرآیند سازگار با محیط زیست

بدون ضایعات و پسماند

روغن پایه (Base Lube Oil) ماده اولیه اصلی روغن موتورهای بنزینی و گازوئیلی می باشد بطوریکه حداقل  90%  وزن انواع روغن موتور وسایر روغنهای روانکاری از روغن پایه تشکیل شده است.


این شرکت قادر است سیستم هایی در ظرفیت های 25 Ton/Day و  50 Ton/Day  را اجرا کند.

روغن پایه با دو روش اصلی تولید می گردد:

1-انجام فرایندهای پالایش لازم روی نفت خام (Lube Cut of Crude Oil )

2-تصفیه روغن موتور سوخته (Regeneration of Used Oil or Waste Oil )

در فرایند پالایش نفت خام در پالایشگاهها در فرایند  Lube Cut بین 1 تا 5 درصد از وزن نفت خام قابل تبدیل به روغن پایه است.


روش دوم دارای مزایای محیط زیستی زیادی می باشد و از دفع شدن حجم زیادی روغن سوخته در محیط زیست و آلودگی آب و خاک جلوگیری می نماید (هر لیتر روغن سوخته می تواند تا 1000 متر مکعب آب را آلوده نماید). ضمناً  از لحاظ مصرف انرژی نیز  این روش با صرفه تر می باشد بطوریکه در تولید یک حجم معین از روغن پایه مصرف انرژی درروش دوم بسیار کمتر می باشد، به علاوه مقادیر زیادی نیز نفت، گازوئیل و هیدروکربنهای سبک (سوخت تقطیری) نیز از روغن سوخته بدست می آید که به عنوان منبع انرژی خود واحد و حتی گاهی مازاد آن به عنوان منبع انرژی در کاربردهای دیگر قابل استفاده می باشد.
روش دوم نیز با چند فرایند اصلی صورت می گیرد:

الف) اضافه کردن اسید سولفوریک و سایر مواد شیمیایی و اضافه کردن خاکهای معدنی مانند بنتویت به روغن
ب) فرایند Distillation & Clay Filtration/Clay Reactivation شامل چند مرحله تبخیر و تقطیر روغن سوخته در خلاء و فیلتراسیون نهایی با Clay، با امکان استفاده مجدد از خاک تا 300 بار با انجام فرایند  Clay Reactivation
ج) Distillation & Hydro-Treating   شامل چند مرحله تبخیر و تقطیر روغن سوخته در خلاء و سپس انجام فرایند Hydro-Treating 
د)  استفاده از تکنولوژی فیلتراسیون ممبرانی
فرایند اول در حال حاضر متداول ترین روشی است که در کشور جهت بازیابی روغن سوخته به کار می رود ولی حجم زیادی اسید، مواد شیمیایی و همچنین از خاک معدنی در آن به کار می رود که  این خاک معدنی بعد از عملیات تصفیه روغن بایستی دفع گردد که باعث آلودگی شدید محیط زیست  می گردد ( معمولا برای تصفیه هزار لیتر روغن سوخته تا 300 کیلوگرم خاک مصرف می شود که دفع این مقدار خاک و همین ایجاد لجن اسیدی که از اضافه کردن اسید سولفوریک به روغن ایجاد می شود بطور روزانه محیط زیست را به شدت آلوده می نماید) و اخیراً سازمان محیط زیست به این دلیل، استفاده از روش را مناسب نمی داند و با استفاده کنندگان از این روش برخورد نموده است.
روش دوم  و روش سوم متداولترین روش ها در دنیا هستند ولی سرمایه گذاری در روش سوم خیلی بیشتر از روش دوم است و جهت ظرفیتهای خیلی بالا به کار می رود. کیفیت روغن پایه تولیدی  در روش سوم کمی بالاتر از روش دوم است ولی اخیراً  با استفاده از تکنولوژی جدید در روش دوم نیز روغن پایه تولیدی قابل قبول می باشد با ابداع  فرایندClay Reactivation  آلودگی توسط Filtration Clay نیز برای محیط زیست بوجود نمی آید. 
روش چهارم  با استفاده از تکنولوژی ممبران به تازگی به طور تحقیقاتی و بطور محدودی  در دنیا به کار می رود ولی به دلیل انجام عملیات CIP (شستشوی ممبرانها) که معمولا هر روز یک بار نیاز است مقادیر زیادی آب آلوده با روغن به محیط زیست دفع می گردد که آن  نیز برای محیط زیست زیان آور بوده و فعلاً  قابل قبول نمی باشد و به تولید تجاری نرسیده است.
•    شرح فرایند
تصفیه روغن به روش Distillation با فرایند تکمیلی Clay Filtration  و Clay Reactivation
در این فرایند ابتدا روغن سوخته جمع آوری شده پس از جداسازی فیزیکی قطعات بزرگ موجود در آن (با عبور از Strainer) در داخل مخازن ذخیره نگهداری و سپس قسمت از آب با استفاده از اختلاف جرم حجمی از روغن جدا می گردد، سپس مقداری سود کاستیک جهت خنثی سازی اضافه و سپس دمای روغن افزایش و به اواپراتور از نوع Forced Circulation   انتقال و در خلاء معمولی تبخیر و تقطیرمی گیرد تا آب باقیمانده و نفت، گازوئیل، بنزین و هیدروکربنهای سبک، موجود در روغن سوخته جدا گردد.  از این مخلوط (آب - سوخت) ازگازوئیل، نفت، بنزین و هیدروکربنهای سبک (که به نام سوخت تقطیری نامیده می شوند) آب باقیمانده جدا می گردد. سوخت تقطیری جدا شده نیز به عنوان  سوخت خود واحد استفاده می گردد (معمولا سوخت جدا شده از روغن سوخته جهت سوخت دیگهای روغن داغ مورد نیاز خط تولید استفاده می گردد و مقدار آن برای تامین انرژی حرارتی این دیگ ها کافی می باشد و حتی قسمت نیز باقی می ماند که قابل عرضه به بازار می باشد). آب جدا شده نیز به واحد تصفیه پساب هدایت تا درصد جزیی روغن و ناخالصی های موجود در آن نیز جدا یا خنثی گردد.  سپس،  روغن باقیمانده در دو مرحله در د. فاز زمانی به دستگاه  اواپراتور از نوع Wiped Film Evaporator که تحت خلاء بسیار بالا با خلاء حدود بین     mbar/ g-0.5-8  تبخیر ، تقطیر و جدا می گردد.  و در مرحله اول روغن های سبک با ویسکوزیته پایین و در مرحله دوم روغنهای سنگین تر با ویسکوزیته بالا جدا می گردند  ودر نهایت دوباره هر دو نوع روغن با نسبت مورد نیاز با هم مخلوط می گردند.
ضمناً باقیمانده آخرین مرحله تغلیظ، ماده ای غلیظ و شامل تمام ناخالصی ها و بسیار غنی از کربن می باشد است که به آن آسفالت می گویند. این ماده  در کارخانجات آسفالت سازی و غیره  مصرف و قابل فروش به آنها می باشد.
 .ضمناً دیگ های روغن داغ جهتHeating  دو دستگاه اواپراتور استفاده می گردند، به علاوه فرایند  طوری  طراحی  شده که دمای Conducting Oil  از  305درجه سلسیوس افزایش نمی یابد تا امکان  Crack شدن روغن پایه به وجود نیاید.
 از برجهای خنک کننده نیز جهت تامین آب خنک کن که در فرایند کندانس روغن Condensing)) مورد نیاز است استفاده می شود. ضمناً از  Cold Trapبه جهت حفاظت پمپهای خلاء جهت جلوگیری از ورود هیدروکربنها به آنها استفاده می گردد
کیفیت روغن پایه  تقطیری جدا شده توسط این اواپراتورها هنوز جهت ارائه به بازار کافی نیست زیرا مقدار از گوگرد آن بین 3000-6000 ppm و رنگ آن  نیز بین5 3- می باشد. با توجه به نیاز به کیفیت بالاتر، روغن پایه تولید شده بوسیله اواپراتورها، در سیستم  Clay Filtration از یک یا دو Pass  متوالی عبور تا ناخالصی های باقیمانده و اسیدیته به مقدار زیادی کاهش و مقدار گوگرد نیز به کمتر از 400-1000 ppm کاهش  و رنگ نیز به حدود  0.5-2  بهبود  می یابد. پس از این فرایند روغن تصفیه شده دارای کیفیت Group I API خواهد بود. ضمناً Clay موجود در سیستم Clay Filtration (این سیستم فقط جهت روغنهای تقطیری به کار می رود) با روش خاصی دوباره فعال (Deactivate) می گردد و مجددا قابل استفاده جهت شفاف سازی  Polishing روغن تقطیری می باشد که این امر بین 150 تا 300 بار قابل تکرار است و پس از حدود یکسال ) Clayحدود 12 تن خاک جهت ظرفیت تولید 18 تن روغن پایه در شبانه روز) بایستی تعویض گرددکه در این زمان  به صورت مصالح ساختمانی قابل استفاده و هیچگونه آلودگی زیست  محیطی ایجاد نمی نماید.دیاگرام فرایند  طراحی شده در ضمیمه دیده می شود:


فرآیند تولید روغن موتور پایه از روغن سوخته به روش تقطیری به ظرفیت ورودی 50 تن در شبانه روز

مزایای استفاده از این فرایند به شرح زیر است:
1-    عدم Cracking روغن به علت اینکه حداکثر دما Heat Conducting Oil ، 305 درجه ی سانتی گراد  می باشد.
2-    با توجه به تقطیر اولیه با اواپراتور Forced Circulation در دمای پایین و خلاء متوسط تمام سوخت موجود در روغن سوخته با ارزش حرارتی بالا (حدودی 8000 Kcal/kg ) جدا می گردد که به عنوان سوختی ارزشمند در خود واحد استفاده و حتی قابل فروش یا صدور به خارج کشور است.
3-    با توجه به اینکه در فرایند طراحی شده ،روغن پایه موجود در روغن سوخته در دو مرحله یکی در خلاء کمتر جهت جداسازی روغنهای سبک(Short & Medium Chain Hydrocarbons Distillate ) و دیگری جهت جدا سازی روغنهای  (Long Chain Hydrocarbons Distillate) تولید می گردد. با مخلوط کردن دو نوع روغن امکان تحویل هر نوع روغن پایه با هر نوع ویسکوزیته ای وجود دارد. قابل ذکر است ویسکوزیته روغنهای سبک و سنگین تقطیر شده بستگی به ویسکوزیته روغن سوخته ورودی دارد.
4-    با توجه به استفاده از خلاء بسیار بالا تا 0.5 mbar در مرحله دوم تقطیر باWiped Film Evaporator   در دمای پایین بدون ایجاد Cracking تمام روغنهای سنگین موجود در روغن سوخته جدا و راندمان بازیابی نسبت به سیستمهای یک مرحله ای حدود 5 الی 10 درصد بیشتر است و تقریباً تمامی روغنهای سنگین موجود در روغن سوخته جدا و می توان روغن پایه با ویسکوزیته بالا به مشتریان تحویل داد.
5-    تمام گازهای حاصل از فیلتر خلاء و گازهای حاصل از فرایند Clay Reactivation  یا مخازن ذخیره در سیستم تصفیه گازها سوخته و گازهای Sox تولیدی در Scrubber با سود کاستیک خنثی و آلودگی هوا بوجود نمی آید ضمناً بدون ایجاد دسی بل بیش از حد مجاز، آلودگی صوتی نیز بوجود نمی آید. یا با عبور از فیلتر کربن فعال خنثی می گردد.
6-    روغن سوخته کلاً به روغن پایه، سوخت تقطیری و آسفالت تبدیل می گردد. روزانه حدود 1 الی 3 متر مکعب آب نیز از روغن پایه جدا که دارای مقدار جزئی روغن است که  توسط سیستم تصفیه پساب (سیستم DAF) کلاً تصفیه و آب تصفیه شده جهت شستشو کف کارخانه یا فضای سبز قابل استفاده است. در نتیجه واحد هیچگونه ضایعات خروجی زیان بار گازی یا مایع ندارد، بلکه در روز 15 تن روغن سوخته که بسیار خطر ناک برای محیط زیست است را تبدیل به فرآوردهای مفید  می نماید و هیچ گونه آلودگی هوا ، آب یا صوتی نیز ایجاد نمی شود.
7-    تمای فلزات سنگین موجود در روغن سوخته در آسفالت تولیدی باقی می ماند و با فروش آن به واحدهای آسفالت سازی این مواد فلزی مانند شن و ماسه موجود در آسفالت خواهند بود  و آنها در بهترین صورت و در بهترین جای ممکن استفاده می شوند وبدون آلودگی محیط زیست حتی باعث بهبود محیط زیست نیز گشته اند.
8-    کیفیت روغن تولیدی آنچنان تفاوتی روغن حاصل ازفرایند Lube Cut نفت خام ندارد و قابل استفاده توسط تولید کنندگان روغن موتور و روان کارهای صنعتی می باشد، و با توجه به تولید با آخرین تکنو لوژی روز دنیا، باکیفیت    API Group I ، محصول  توسط تولید کنندگان مختلف  روان کننده ها دردنیا قابل استفاده و همچنین قابل صادرات و به کلیه کشورهای دنیا می باشد و در حال حاضر کشورهای افریقایی افغانستان و کشورهای آسیایی جنوب شرقی مشتری های این فرآورده با قیمتهای خوب هستند.

مشخصات فنی محصولات تولیدی
Basic Recovered Oil Product Specifications

مشخصات  روغن پایه فیلتر شده بوسیله سیستم Clay Filtration  به طور مثال با مشخصات N-300
(قابلیت تولید با مشخصات  N-350نیز وجود دارد، روغنهای با ویسکوزیته بالاتر را نیز با توجه به مشخصات روغن سوخته ورودی ممکن  قابل تولید باشد، مشخصات با توجه به کیفیت روغن سوخته ورودی متغیر است)


Special Notes:
To a certain degree, the viscosity of the first and the second cuts can be adjusted to desired specifications by adjusting the pressure and temperature settings of the process controls. The only limiting factor will be the viscosity of the incoming feed oil. The specifications given above are typical data.
Our system can be designed to isolate the heaviest fractions, if desired, as our systems have the deepest vacuum and highest temperatures possible for this type of equipment.

API Group I Base Stock Specs: Sulfur >300 ppm and/or Saturates <90%; Aromatics 15-35%, Viscosity Index (VI) 80-119
API Group II Base Stock Specs: Sulfur <300 ppm, Saturates >90%, Aromatics <1-7%, VI 80-119
 
bg-corner