OK
Spnicehome
title-leftبیوفیلتر Bio Filter جهت حذف گازهای بد بو از هوا،تامین بیو مس title-right
bg-corner

 

بیوفیلتر

بیوفیلتر یا فیلترهای زیست محیطی یکی از شیوه های بسیار کاربردی برای تصفیه فاضلاب می باشد که بدون نیاز به مواد شیمیایی و تنها با فرآیندهای بیولوژیکی آلاینده های موجود در پساب ها حذف می گردند. استفاده از میکروارگانیسم ها و باکتری ها برای حذف مواد آلی و ذرات معلق در فاضلاب های صنعتی و بهداشتی اساس و چایه کار بیوفیلترها می باشد. مهر آذر؛ تولید کننده انواع سیستم و دستگاه های حوزه تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به معرفی بیوفیلترها و کاربرد آنها خواهد پرداخت .

آنچه در ادامه خواهیم خواند :


بیوفیلتر چیست؟

با توجه به کمبود آب در جهان و همچنین مصرف زیاد آب در مشاغل صنعتی و غیر صنعتی ، صاحبان صنایع به این فکر افتادند که ، برای جلوگیری از هدر رفت آب های استفاده شده و برای باز گرداندن و استفاده دوباره از پساب های تولیدی ، به استفاده از انواع روش های تصفیه پساب به وسیله بیوفیلتر پرداختند ؛ بیوفیلتر راکتورهایی هستند که با در اختیار داشتن بسترهایی که روی آنها میکرو ارگانیسم ها رشد می کنند ، فرآیند تصفیه را به خوبی انجام می دهند . از طرفی با توجه به تعهدات شرکت ها در خصوص حفظ محیط زیست ، استفاده از بیوفیلتر بهترین راه برای اجرای این تعهد است ، زیرا بیوفیلتر با محیط زیست سازگاری دارد و در فناوری های بازچرخانی ، کمترین میزان آسیب محیط زیستی را به همراه دارد ؛ در فرآیند بیوفیلتر ، آلاینده های موجود در پساب ، با عبور از روی بستر ، جذب میکروارگانیسم ها و بیوفیلم روی بستر شده و تجزیه بیولوژیکی می شود .

وجود مواد آلی و مضر در فاضلاب های صنعتی و بهداشتی و خطر ورود آنها به طبیعت و آبهای زیر زمینی و همچنین کمبود آب و مشکل خشکسالی، از جمله موارد مهمی هستند که باعث شده اند، تصفیه آب و فاضلاب اهمیت بسیار زیادی پیدا کند. استفاده از تجهیزات مختلف برای تصفیه فیزیکی و شیمیایی در بسیاری از مواقع برای این منظور کافی نبوده و فرآیندهای بیولوژیکی برای این منظور به کار می روند. بیوفیلترها یکی از کاربردی ترین تجهیزات یا بسترها برای حذف مواد آلاینده موجود در پساب به کمک میکروارگانیسم ها می باشد که با فراهم کردن بستر مناسب، از ورود این آلاینده ها به گام های بعدی تصفیه فاضلاب جلوگیری می کند  .بیوفیلتر

بیشتر بخوانیم : پلی الکترولیت چیست؟

بستر در نظر گرفته شده برای راه اندازی بیوفیلتر می تواند مواد کاملا طبیعی از قبیل چوب، سنگ و در برخی از مواقع پلاستیک باشد که وجود آنها در آب تمام آنچه باکتری ها و میکروارگانیسم ها برای رشد نیاز دارند را فراهم می کنند. باکتریها و سایر میکروارگانیسم ها قادر به مصرف مواد آلی موجود در فاضلاب هستند و از این طریق گام موثری در تصفیه پساب ها برداشته خواهد شد. با عبور فاضلاب از بستر بیوفیلتر، مواد آلاینده و معلق در آنها به این بستر چسبیده میشوند و فاضلاب با کیفیت بالا از آن عبور خواهد نمود .


روش تصفیه فاضلاب با بیوفیلتر چگونه است؟

باکتری ها و میکروارگانیسم های هوازی موجود در فاضلاب و آب که به صورت بسترهای معلق یا ثابت در نظر گرفته میشوند، برای رشد نیاز به مواد غذایی و اکسیژن دارند. اکسیژن موجود در فاضلاب به که روش های مختلف هوادهی تامین می گردد، مشکل نیاز به هوا را برای باکتری های هوازی موجود در بیوفیلتر برطرف می کند. مواد آلاینده موجود در فاضلاب از قبیل آمونیاک، co2 ، ترکیبات هیدروژنی و مواد جامع معلق و غیره به عنوان ماده غذایی توسط این باکتری ها مصرف شده و در نهایت منجر به ازدیاد این باکتری ها و رشد لجن تولید شده از ته نشینی مواد معلق می گردد. در نهایت، فاضلاب بدون مواد آلی و مضر از بیوفیلتر عبور خواهد کرد. وجود بیش از اندازه آلاینده ها در پساب های صنعتی باعث میشود بستر بیوفیلترها به سرعت با لجن پوشانده شود و به همین منظور به شیوه های مختلف از قبیل شستشوی معکوس لازم است بستر به طور کامل تمیز شود .

بیوفیلتر

 

بیوفیلتر از چه چیزی ساخته شده است؟

یک فیلتر بیولوژیکی از مواد غیر خورنده مانند پلاستیک، فایبرگلاس، سرامیک یا سنگ تشکیل شده است که دارای سطح زیادی از سلول‌های باکتری نیتریفیک کننده است که می‌توانند مستعمره شوند. برای فشرده‌تر کردن بیوفیلترها، معمولاً موادی انتخاب می‌شوند که سطح بالایی در واحد حجم دارند.
بیو فیلتر چه کاربردهایی دارد؟

همان طور که گفته شد ، کیفیت فاضلاب و پساب ها پس از عبور از بیوفیلتر ، افزایش می یابد ، زیرا بیوفیلتر ها، بسترهایی هستند از جنس مواد خنثی مثل : کمپوست ، کاه گندم ، کاه جو ، خرده های چوب ، اسفنج ، بسترهای پلاستیکی و غیره که می توانند برای رشد میکروارگانیسم هایی مثل میکروب ها و باکتری ها ، شرایط مناسبی را فراهم کرده و مواد مغذی آنها را تامین کنند . از جمله مهم ترین کاربردهایی که بیوفیلترها در امر تصفیه دارند : استفاده از آنها در پیش تصفیه فاضلاب های صنعتی است ، آلاینده های موجود در فاضلاب های بهداشتی و بیمارستانی را حذف می کنند ، فاضلاب کارخانجات تولید مواد بهداشتی و داروسازی و نساجی را تصفیه می کنند و همچنین فاضلاب تولید شده در کشتارگاه ها را نیز تصفیه می کنند .

با توجه به افزایش کیفیت فاضلاب و پساب ها پس از عبور از بیوفیلتر، از این شیوه های تصفیه آب و فاضلاب در محیط های مختلف استفاده میشود. از مهم ترین موارد کاربرد بیوفیلترها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود :

  • استفاده از بیو فیلتر در پیش تصفیه فاضلاب های صنعتی
  • حذف آلاینده های موجود در فاضلاب های بهداشتی و بیمارستانی
  • تصفیه فاضلاب کارخانجات تولید مواد بهداشتی و داروسازی و نساجی
  • تصفیه فاضلاب تولید شده در کشتارگاه ها
بیوفیلترانواع بیوفیلتر

بیوفیلترهای مورد استفاده در تصفیه فاضلاب بر اساس فاکتورهای مختلف تقسیم بندی میشوند از قبیل، نحوه عبور فاضلاب از بستر، محل قرار گرفتن بیوفیلتر و غیره. بر اساس یک گروه بندی کلی می توان این بیوفیلترها را به دسته های زیر تقسیم بندی نمود :

(فیلتر با بستر روان بیوفیلتر با فیلم متحرک)


یکی از رایج ترین و البته کم هزینه ترین فیلترها برای تصفیه آب و فاضلاب، استفاده از بسترهای شنی یا ماسه ای در وسط مخزن ورود پساب ها می باشد. این بستر با دانه هایی از شن و ماسه پوشانده شده و فاضلاب از بالاترین نقطه مخزن وارد شده و از بستر عبور یا فیلم متحرک عبور می کند. با عبور فاضلاب مواد آلاینده توسط باکتری های موجود در آن مصرف شده و پساب با کیفیت بالاتر از آن عبور می کند. در این فیلتر لازم است بستر در وسط مخزن معلق باشد که پیاده سازی آن نیاز به انرژی زیادی داشته و این یک نقطه منفی برای این نوع بیوفیلتر محسوب میشود .بیوفیلتربیو دیسک

بیو دیسک به مجموعه ای از صفحات مدور پلی استری گفته میشود که در فاصله کوتاهی از هم قرار گرفته و با چرخش فاضلاب به دور آن، مواد آلاینده جذب باکتری و میکروارگانیسم های موجود روی این صفحات میشوند. بیو دیسک یکی از زیر مجموعه های فیلترهای بیولوژیکی گردشی یا RBC می باشد و با مصرف انرژی کم، راندمان بالایی در حذف آلاینده ها دارد .

• بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران

 

قبل از معرفی باکتری های نیتریک کننده یا موجودات حیوانی، شیمی آب سیستم را تهیه کنید
قلیایی بودن، یک منبع کربن را فراهم کنید
در صورت لزوم pH را تنظیم کنید
آمونیاک و نیتریت تهیه کنید
باکتری های نیتریک کننده را معرفی کنید
نظارت بر پارامترهای کیفیت آب را شروع کنید

چگونه بیوفیلتر درست می کنیم؟

 

از آنجا که بیوفیلترهای هوای داخلی هوا را از طریق گردش مجدد هوا درمان می کنند، کیفیت پساب از اهمیت بالایی برخوردار است. دو موضوع مهم رطوبت رسانی و احتمال آلودگی هوای تصفیه شده با ذرات معلق و بیوآئروسل های مضر است.

 مهمترین موضوع در رابطه با فیلتر بیولوژیک چیست؟
 

بیوفیلتراسیون یک روش کنترل آلودگی با استفاده از یک راکتور زیستی حاوی مواد زنده برای جذب و تخریب بیولوژیکی آلاینده ها است. مصارف معمول شامل پردازش فاضلاب، گرفتن مواد شیمیایی مضر یا لجن از رواناب سطحی و اکسیداسیون میکروبیوتیک آلودگی ها در هوا است.


هدف از بیوفیلتر چیست؟


 

بیودرام

نوع دیگر فیلترهای بیولوژیکی گردشی، بیودرام ها هستند که به استوانه های زیستی گردان نیز معروف می باشند. سطح خارجی استوانه در واقع بستری برای قرار گرفتن میکروارگانیسم ها و باکتری های هوازی بوده و با چرخش فاضلاب اطراف آن، آلاینده ها حذف می گردند .

بیوفیلتر

بیو فیلتر شناور

همان طور که از نام این گروه از بیوفیلتر مشخص است، بستر سنگی یا پلاستیکی آغشته به باکتری و میکروارگانیسم ها در پایین ترین سطح مخزن ورود فاضلاب قرار گرفته و با عبور آب یا پساب ها از بالا به پایین یا بالعکس یا در جهت افقی، مواد آلی و آلاینده های معلق در فاضلاب بر روی بستر قرار میگیرند .

فیلتر قطره ای

از مهم ترین ویژگی های بیوفیلترهای قطره ای می توان به استفاده از بستر PVC اشاره نمود که درون مخزن قرار گرفته و آلاینده های موجود در آب و پساب ها به بستر متخلل چسبیده و امکان عبور از آن را پیدا نخواهند کرد .

در حالت کلی تمام بیوفیلترها برای تصفیه بهتر فاضلاب و حذف آلاینده های موجود در آنها، نیاز به بستری دارند تا باکتری و میکروارگانیسم ها بر روی آن قرار گیرند. سپس شرایط مناسب برای تماس فاضلاب با این بستر فراهم گردد و اکسیژن مورد نیاز بری رشد باکتری های هوازی، علاوه بر مواد غذایی نیز به شیوه های مختلف تامین شود .


طراحی و تولید بیوفیلتر

گروه مهر آذر؛ یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انواع بیوفیلتر با بالاترین کیفیت می باشد که با توجه به شرایط تصفیه خانه و نوع مواد آلی موجود در آنها، بهترین بسترها را برای حذف آلاینده ها فراهم می کند. برای برقراری ارتباط با این تیم می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده کنید .

شرکت مهرآذر ماشین با همکاری کمپانی Tholander آلمان و با استفاده از تجارب نصب قبلی مانند اجرا و نصب بیوفیلترهای تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران قادر به ساخت و تامین بیوفیلتر جهت حذف گازهای بد بو از هوا با فرآیند بیواکسیداسیون بوده و همچنین تامین Bio Mass از ضایعات جنگلی برای استفاده در Bio Filter  می باشد .

مراحل فرآیند  :

 . افزایش رطوبت هوا تا 95% در اسکرابر بدون نیاز به آبیاری    Bio Masمیکروارگانیسم های مربوطه فقط در هوای مرطوب زنده می مانند  .

 . توزیع همگن هوا درMass Bio  جهت بدست آوردن زمان ماند مناسب وجلوگیری از بوجود آمدن کانال های هوا  .

 . فرآیند بولوژیکی جهت تجزیه گازهای بد بو، که این فرآیند نیاز به مواد مغذی جهت تغذیه میکروارگانیسم ها ، رطوبت، PH  مناسب و زمان ماند کافی دارد تا تمامی گازهای بد بو تجربه شوند.


مزایای بیوفیلتر

1.    روش کاملا طبیعی(بدون استفاده از مواد شیمیایی)
2.    قابل استفاده جهت صنایع مختلف
3.    تکنولوژی ایده آل جهت غلظت های متوسط گازهای بد بو تا غلظت 10
ppm ( در صورت استفاده هم زمان بیوفیلتر با Pre Scrubber سیستم Dosing سود کاستیک یا اسید سولفوریک، حذف گازهای اسید سولفوریکهیدروژن یا آمونیاک تا 50 ppm ممکن می باشد)
4.    حذف تمام گازهای بد بو با یک نوع
Bio Filter
5.    هزینه سرمایه گذاری کم و هزینه بهره برداری ناچیز
6.    بهره برداری ساده و بدون نیاز به تعمیرات زیاد
7.    عمر طولانی
Bio Mass ، حداقل 5 سال

بیوفیلتر فعال چیست؟

بیوفیلتر فعال (ABF) دو مفهوم اساسی سیستم های تصفیه بیولوژیکی فاضلاب را یکی می کند. فیلم ثابت و سیستم های رشد معلق. ... این مدل غلظت زیست توده را در سلول زیستی پیش بینی می کند و در نتیجه ارزیابی عملکرد واحد و تعیین پارامتر بیوکینتیک سیستم را تسهیل می کند.


 


بیو فیلتر تصفیه هوا


برای تصفیه آلودگی هوا ، از تکنولوژی نسبتا جدیدی به نام بیوفیلتراسیون استفاده می شود ، در بیوفیلترهای مربوط به تصفیه هوا ، راکتورهای با بستر پرشده هستند که میکروارگانیسم های تجزیه کننده روی بستر آن وجود دارند ، برای کنترل انتشار ترکیبات آلی فرار ، با استفاده از بیوفیلتر هوا ، آلاینده گازی با عبور از بستر متخلخل بیولوژیکی تصفیه می شود ، برای استفاده از تکنولوژی بیوفیلتراسیون ، جریانی از گاز آلوده که دارای غلظت کمی از مواد قابل تجزیه بیولوژیک و ترکیبات نسبتاً محلول در آب باشد ، مناسب است و در این روش ، بیوفیلتراسیون ، آلاینده های ثانویه ایجاد نمی شود و کاهش آلاینده ها در اکثر اوقات ، بیش از 95 درصد است  ضمنا این روش ، نسبت به روش های متداول کنترل آلاینده های هوا بسیار اقتصادی تر است .بیوفیلتر تصفیه فاضلاب


بیوفیلتر تصفیه فاضلاب می تواند ، co2 وN2  را از بین ببرد و انواع ترکیبات هیدروژنی ، سولفیدهای آلی ، آمونیاک و نیتریت و سایر مواد جامد معلق ، مواد الی نامحلول و... را از پساب صنایع و تصفیه خانه های آب و فاضلاب حذف کرده و اکسیژن و سایر مواد آلی را نیز به آن بیافزاید ، البته نوع بستر و نوع فیلتر انتخابی ، با توجه به نوع هدف و کاربرد ، باعث تغییر درکارایی و کیفیت آب خروجی تصفیه خانه می شود . یکی از علت های استفاده صنایع مختلف از این فناوری در تصفیه آب و فاضلاب ، سادگی فرایند و امکان انجام آن در دما و فشار پایین می باشد .


انواع بیوفیلتر های تصفیه کننده


فیلتر شنی زیرشاخه فیلتر های با بستر روان است که در این روش ، باکتریها و سایر میکروارگانیسم ها ، بر روی دانه های شن یا ماسه که درون مخزنی به صورت معلق هستند ، قرار داده شده و با استفاده از اکسیژن آبی که درون مخزن است و همچنین سایر مواد مغذی دیگر ، تغذیه کرده و رشد می کنند ؛ فرآیند فیلتر شنی به این صورت است که ، پساب و فاضلاب در لحظه ورود به مخزن با فشار زیاد ، با عبور از بستر ، با باکتریها و سایر میکروارگانیسم ها تماس پیدا کرده و تجزیه می شود و با گذشتن از یک صفحه توزیع کننده آب ، از قسمت فوقانی فیلتر نیز خارج می شود ؛ ضمنا لازم به توضیح است که این بیوفیلتر توانایی جذب امونیاک و نیترات به مقدار زیاد را دارد و در مقابل ، قادر به جذب مواد معلق جامد نیست .

یکی دیگر از زیرشاخه های فیلترهای با بستر روان ، فیلتر مهره ایست که در این روش ، از مهره ها برای حمل میکروارگانیزم ها استفاده می شود ، از این رو ، هزینه های انرژی برای معلق کردن آنها بالا می رود ، زیرا با هربار شستشو ، بیوفیلم از بین رفته و باعث سنگین شدن مهره ها می شود .
 

bg-corner