OK
Spnicehome

فلوکولانت آنیونی 

فلوکولانت آنیونی یکی از مواد لخته ساز بسیار قوی با وزن مولکولی بالا می باشد که بر پایه پلی آکریل آمید اسید شکل گرفته است. این ماده منعقد کننده و لخته ساز برای حذف ذرات کلوئیدی با بار مثبت معلق در آب و فاضلاب مورد استفاده قرار گرفته و تاثیر بسیار زیادی بر افزایش کیفیت و شفافیت خروجی تصفیه خانه ها خواهند داشت. گروه مهر آذر؛ تامین کننده فلوکولانت آنیونی و سایر مواد منعقد کننده و لخته ساز در ادامه به معرفی کامل این مواد خواهد پرداخت .

فلوکولانت آنیونی چیست؟

وجود ذرات کلوئیدی و تاثیر منفی آنها بر سلامتی انسان باعث شده است تا روش های مختلفی در تصفیه فاضلاب و آب برای حذف آنها ارائه گردد. ذرات بسیار کوچک که براحتی از تجهیزات فیلتراسیون عبور می کنند، به دلیل وزن مولکولی پایین و عدم ته نشینی، به یک چالش بزرگ در این صنعت تبدیل شده است. این ذرات که هم نام می باشند، یکدیگر را دفع نموده و در سطح آب پراکنده و معلق می گردند. یکی از راه ها برای لخته سازی و ته نشینی ذرات معلق در آب، استفاده از فلوکولانت آنیونی و کاتیونی و سایر مواد منعقد کننده و لخته ساز می باشد. فلوکولانت آنیونی به زنجیره های خطی با طول زیاد از مونومرها گفته می شود که دارای بار منفی هستند و سطح آنها بدون پوشش می باشد. علاوه براین، این ترکیبات پلیمری دارای وزن مولکولی بالایی هستند و این می تواند به لخته سازی و ته نشینی ذرات موجود در آب کمک کند .

فلوکولانت آنیونی

بیشتر بخوانیم : پلی الکترولیت

تولید فلوکولانت آنیونی

یکی از اصلی ترین فلوکولانت های آنیونی، پلی آکریل آمید اسید یا پلی الکترولیت می باشد که از اتصال زنجیره های طولانی از مونورها تولید می گردند. این مواد برای استفاده در تصفیه آب و فاضلاب، صنایع غذایی، نساجی و تولید کاغذ و غیره به صورت های مختلف پودر، ژل و محلول تولید می گردد. مسئله بسیار مهم در تولید فلوکولانت آنیونی، قدرت خوردندگی و واکنش پذیری بالای آنها می باشد. به همین منظور، پس از تولید فلوکولانت آنیونی یا کاتیونی باید این مواد را در ظروف با مقاومت بالا در برابر خوردگی از قبیل اپوکسی و ظروف پلاستیکی نگهداری نمود. علاوه براین، فلوکولانت آنیونی پس از تولید باید حداکثر تا 24 ماه بعد مصرف شود .

کاربردهای فلوکولانت آنیونی

حذف مواد آلی، معدنی و ارگانیک موجود در آب یکی از گام های اصلی در تصفیه آب و فاضلاب به شمار می رود که با فرآیندهای شیمیایی و بیولوژیکی و تصفیه فیزیکی قادر به ته نشینی نمی باشند. با توجه به بار یونی این ذرات و ph محیط می توان از مواد منعقد کننده لخته ساز مختلف استفاده نمود. به عنوان مثال، اگر ذرات معلق در آب دارای بار مثبت باشند، لازم است با ذراتی با بار منفی جذب شده و لخته گردند. برای این منظور از فلوکولانت آنیونی استفاده میشود. از کاربردهای اصلی و مهم فلوکولانت آنیونی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تصفیه آب شرب و بهبود رنگ و درجه کیفیت و فاکتورهای سلامتی آن
 • بهبود رنگ در صنعت تولید کاغذ و نساجی و رنگرزی
 • حذف ذرات کلوئیدی معلق در پساب های تولید شده در پالایشگاه ها
 • حذف ذرات آلی و فلزات ریز معلق در پساب های صنعتی
 • حذف باکتری و ذرات ارگانیک با وزن مولکولی پایین و معلق در فاضلاب بهداشتی و صنعتی و آب شرب
 • بهبود آب مورد استفاده در صنایع سنگ بری، موزائیک سازی و معادن

فلوکولانت آنیونی

 بیشتر بخوانیم : دستگاه شناورسازی با هوای فشرده 

کاربرد فلوکولانت آنیونی در تصفیه آب چیست؟

همان طور که اشاره شد، یکی از اصلی ترین کاربردهای فلوکولانت آنیونی در تصفیه آب شرب می باشد. نقش آب در سلامتی بدن بسیار حیاتی بوده و به همین منظور کیفیت آب شرب در تصفیه خانه به روش های مختلف افزایش پیدا می کند. وجود ذرات فلزی بسیار ریز و شن و ماسه و سایر ذرات ارگانیک بسیار کوچک معلق در آب یکی از موارد بسیار مهمی می باشد که باید نسبت به حذف آنها اقدام کردد. فلوکولانت آنیونی در تصفیه آب به همین دلیل مورد استفاده قرار میگیرد. فرآیند حذف ذرات معلق در آب به کمک این گروه از مواد منعقد کننده و لخته ساز شامل گام های زیر می باشد :

 • با ورود فلوکولانت های آنیونی به صورت پودر، ژل یا محلول به آب ذرات با بار مثبت جذب این مواد می گردند و از نظر بار یونی خنثی خواهند شد. با توجه به اینکه ذرات دارای وزن مولکولی پایینی هستند، در نتیجه ته نشین نمیشوند .
 • فلوکولانت ها در نقش پل و اتصال دهنده عمل نموده و این ذرات را به هم متصل می کنند و لایه ای شبیه به لخته از آنها را تولید می کنند .
 • لخته ها که دارای وزن سنگینی هستند، با سرعت بیشتری در کف تصفیه خانه ته نشین شده و لجن تولید می کنند .

با انجام این مراحل، در نهایت آب نه تنها از نظر فاکتورهای سلامتی در سطح بسیار خوبی قرار میگیرد، بلکه رنگ آن نیز تا حد زیادی بهبود پیدا خواهد نمود. از این مواد لخته ساز در اغلب مواقع به عنوان پیش تصفیه و گاهی در مرحله شفاف سازی و زلال سازی آب مورد استفاده قرار میگیرند .

مزایای استفاده از فلوکولانت آنیونی

کاربرد مواد فلوکولانت آنیونی بسیار زیاد می باشد که دلیل اصلی آن مزایای متعدد این ترکیبات است. مهم ترین مزیت های استفاده از فلوکولانت آنیونی عبارتند از :

 • حذف ذرات فلزی، آلی و کلوئیدی معلق در آب با سرعت بالا
 • افزایش سرعت ته نشینی ذرات معلق در پساب ها
 • هزینه کمتر نسبت به سایر روش های لخته سازی و تصفیه آب و فاضلاب
 • عدم نیاز به تجهیزات جانبی متعدد برای تصفیه و حذف ذرات معلق
 • قابلیت ترکیب فلوکولانت آنیونی با سایر مواد
 • تولید لجن با آب کمتر

بیشتر بخوانیم : پمپ های حلزونی

آیا فلوکولانت آنیونی برای سلامتی مضر است؟

یکی از نگرانی های رایج در استفاده از مواد منعقد کننده در صنعت تصفیه آب و فاضلاب، تاثیرات منفی آن بر سلامتی می باشد. لازم به ذکر است که فلوکولانت آنیونی هیچگونه ضرری برای بدن نداشته و تنها محدودیت آن، ایجاد سوزش و خارش در پوست و چشم در صورت تماس مستقیم با این مواد می باشد. لذا لازم است در نحوه استفاده از این مواد دقت شود و از تماس مستقیم با پوست و چشم و استنشام بوی محلول آن جلوگیری گردد .

گروه مهر آذر یکی از بزرگترین تامین کننده های انواع فلوکولانت آنیونی، کاتیونی و غیر یونی و مواد منعقد کننده و لخته ساز از بهترین برندهای دنیا می باشد. برای برقراری ارتباط با این تیم می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید .