OK
Spnicehome
title-leftدستگاه شناورسازی با هوای فشرده Dissolved Air Flotation (DAF) title-right
bg-corner

 

تصفیه به روش شناورسازی DAF

شناورسازی DAF  (Dissolved Air Flotation) یکی از روش های تصفیه فاضلاب می باشد که اساس و پایه آن، شناورسازی ذرات کلوئیدی و چربی معلق در آب به کمک هوای فشرده است. به عبارت دیگر، با کمک تجهیزات مختلف از قبیل پمپ های هوا، هوای فشرده به درون فاضلاب وارد شده و پس از اتصال به ذرات ریز معلق در آب، آنها را به روی سطح هدایت می کنند. شرکت مهر آذر در ادامه به معرفی تصفیه فاضلاب با شناورسازی DAF می پردازد .


مخفف چیست DAFیکی از مراحل مهم تصفیه در مراکز صنعتی استفاده از روش شناورسازی است. شناورسازی یا daf مخفف واژه Dissolved Air Flotation به معنی شناورسازی با هوای محول است. این روش از اواخر قرن بیستم به‌عنوان یکی از روش‌های جداسازی ذرات جامد در جریان تصفیه آب، فاضلاب‌های صنعتی و پساب کارخانه‌ها شناخته شد. استفاده از روش شناورسازی (DAF) سبب می‌شود آلاینده‌های معلق در مایعات مانند انواع چربی‌ها و ذرات کلوئیدی حذف شود.شناورسازی DAFچیست؟

یکی از رایج ترین مشکلات موجود در فرآیند تصفیه فاضلاب، وجود ذرات چربی و کلوئیدی معلق در آب می باشد که با گذشت زمان در کف تصفیه خانه ته نشین نمی شوند. یکی از بهترین راهکارها برای جمع آوری این ذرات معلق، استفاده از هوای فشرده می باشد. شناورسازی DAF به تجهیزاتی گفته میشود که هوای فشرده را به کمک پمپ به درون فاضلاب تزریق می کنند و منجر به اتصال ذرات هوا به مواد معلق می گردند. با توجه به اختلاف چگالی ذرات متصل شده به هوا با سیال موجود در تصفیه خانه، به بالاترین سطح از فاضلاب منتقل شده و در نهایت با تجهیزات متعدد دیگر جمع آوری میشوند. این شیوه تصفیه در اغلب مواقع به عنوان پیش تصفیه فاضلاب های صنعتی کاربرد داشته و کیفیت فاضلاب خروجی از تصفیه خانه را تا حد زیادی افزایش می دهد .

پکیج شناورسازی DAF  (Dissolved Air Flotation) از بدنه استیل استنلس با پوشش اپوکسی تشکیل شده است که کاملا در برابر خوردگی با مواد آلی و شیمیایی موجود در فاضلاب مقاوم می باشد. علاوه براین، از واحدهای منعقدکننده و واحد اختلاط و آمایش لجن نیز تشکیل شده است که تمام این واحدها در حذف ذرات کلوئیدی موجود در فاضلاب های صنعتی نقش مهمی ایفا می کنند. مهم ترین بخش های شناورسازی DAFعبارتند از :

 • بدنه استیل با پوشش اپوکسی بسیار مقاوم در برابر ضربه و مواد خورنده
 • میکسر برای مخلوط کردن فشار هوا، مواد منعقدکننده و فاضلاب
 • تابلو و سیستم کنترل برق با PLC و HMI
 • کمپرسور تولید هوا
 • مخزن و لوله های تزریق مواد منعقد کننده
 • تجهیزات جمع آوری مواد لخته شده روی فاضلاب
 • جمع کننده لجن
 • خروجی پساب های تسویه شده
 • خروجی لجن و ذرات ته نشین شده کف استخر تصفیه
 • تیوپ حل کننده هوا
شناور سازی daf

مراحل شناورسازی DAF

به منظور جداسازی ذرات کلوئیدی موجود در فاضلاب، مراحل مختلفی طی میشود که در نهایت تاثیر مستقیم بر افزایش کیفیت سیال موجود در تصفیه خانه خواهد داشت. مراحل اصلی تصفیه فاضلاب با شناورسازی DAFشامل موارد زیر می باشد :

 • به کمک پمپ، هوای فشرده به درون تصفیه خانه تزریق می گردد. مقدار این هوا به ظرفیت تصفیه خانه و همچنین میزان ذرات معلق در آن بستگی دارد. همزمان از جهت دیگر تصفیه خانه، مواد منعقد کننده نیز تزریق می گردد و به کمک تجهیزات مختلف فرآیند اختلاط صورت میگیرد تا مولکول های هوا و مواد لخته کننده در تمام بخش های استخر تصفیه پراکنده شوند. استفاده از مواد منعقدد کننده تاثیر بسیار زیادی بر افزایش کارایی این روش تصفیه فاضلاب خواهد داشت .
 • ملوکول های هوا و مواد منعقدکننده به ذرات چربی و کلوئیدی موجود در فاضلاب متصل میشوند و آنها را به بالاترین سطح از فاضلاب هدایت می کنند .
 • ذرات چربی پس از انتقال به سطح فاضلاب به هم متصل شده و به صورت لخته یا یک لایه منعقد شده تبدیل میشوند. این لایه ها به کمک تجهیزات مختلف جمع آوری میشوند .
بیشتر بخوانیم : پلی الکترولیت


سیستم DAF در تصفیه فاضلاب

همان‌طور که گفته شد سیستم DAF در تصفیه فاضلاب و پساب‌ها، روش و طرح پیشرفته‌ای است که از آن برای شفاف سازی فاضلاب‌های صنعتی و شیمیایی استفاده می‌شود. امروزه شناورسازی با روش استفاده از هوای فشرده و حذف چربی ها یکی از مهم ترین پروسه های تصفیه فاضلاب هاست که موجب زلال شدن فاضلاب می‌شود.آب زلال شده به مخزنی که برای این کار در نظر گرفته شده است ریخته می شود و ذرات کلوئیدی معلق که توسط اسکیمر از سطح پساب جمع آوری شده است به مخزن مخصوص لجن هدایت می شود.


روش شناورسازی در تصفیه فاضلاب


زمانی که وزن چربی‌ها و ذرات کوئیدی موجود در پساب به حدی نباشد که بتواند شناور شود، برای شناورسازی آنها از هوای محلول کمک گرفته می شود. حباب های هوا به چربی ها و ذرات معلق چسبیده و به شناورسازی آنها کمک می کند. برای انجام این کار، نیاز است که ذرات هوای تولید شده بسیار ریز باشند تا نیروی شناور ایجاد شود و ذرات معلق به سطح مایع صعود کنند. شناورسازی چهار مرحله کلی دارد:
تولید حباب در پساب
ایجاد برخورد بین حباب های تولید شده به ذرات معلق
چسبیدن حباب های گاز به ذرات معلق موجود در پساب
صعود ذرات ترکیب شده هوا و روغن به سطح مایع


کاربردهای شناورسازی DAF در صنایع


تصفیه فاضلاب یکی از مهم ترین بخش ها در کارخانجات بزرگ صنعتی می باشد که به دلایل مختلف از قبیل بالا بردن کیفیت پساب ها قبل از ورود به طبیعت یا بهبود پساب ها برای استفاده مجدد به آن توجه می گردد. شناورسازی
DAF به دلیل حذف ذرات معلق در فاضلاب در صنایع و محیط های مختلفی کاربرد دارد که از جمله این موارد می توان به گزینه های زیر اشاره نمود :

 • شناورسازیDAF به دلیل راندمان بالای 90 درصد در صنعت تولید روغن نباتی کاربرد گسترده ای دارد
 • استفاده از DAF در کارخانجات تولید کاغذ، مقواسازی و تولید کارتن شانه تخم مرغ
 • حذف ذرات نفت از فاضلاب پالایشگاه ها
 • تصفیه فاضلاب کارخانجات تولید مواد شوینده و بهداشتی آرایشی
 • استفاده از DAF در کارخانجات تولید خودرو
 • تصفیه فاضلاب کارخانجات پتروشیمی
 • تصفیه فاضلاب کارخانجات تولید لبنیات
 • تصفیه فاضلاب کشتارگاه ها و حذف چربی معلق در پساب ها

DAF پکیج

شناورسازی با روش استفاده از هوای محلول (فشرده) در حذف ذرات معلق موجود در فاضلاب کارایی بالایی دارد؛ حتی در برخی موارد طی بررسی‌های به عمل آمده در پساب کارخانه‌های لبنیات و مراکز تولید روغن‌های نباتی دیده شده تا 90%  ذرات معلق توسط سیستم شناورسازی(DAF) پاک‌سازی شده است. برای انجام کار شناورسازی از پکیج ویژه‌ای استفاده می‌شود که اجزای این پکیج شامل موارد زیر است:

·       مخزن تحت فشار عملیاتی 3 تا 5 اتمسفر جهت حل نمودن هوا

·       کمپرسور تامین کننده هوا

·       پمپ جهت انتقال فاضلاب

·       تانک شناورسازی مجهز به دستگاه اسکیمر

·       چندین مخزن و تجهیزات مورد نیاز برای تزریق ماده منعقد کننده و پلیمر

·       میکسر

·       تیوپ حل کننده هوا

·       تعدادی لوله و لوازم جانبی مورد نیاز برای اتصال قطعات
DAF مزیت های استفاده از شناورسازی


کاربرد بسیار گسترده سیستم شناورسازیDAF نشان دهنده مزایای متعدد این تجهیزات در تصفیه فاضلاب می باشد. از مهم ترین مزایا و ویژگی های مثبت این گروه از تجهیزات تصفیه فاضلاب می توان به گزینه های زیر اشاره کرد :

 • استفاده همزمان از هوای فشرده و مواد منعقدکننده منجر به افزایش راندمان دستگاه برای حذف بیش از 90 درصد مواد آلی و غیرآلی می گردد
 • تصفیه فاضلاب با این روش تاثیر زیادی بر کاهش بوی فاضلاب خواهد داشت
 • تمام تجهیزات مورد نیاز برای این دستگاه به صورت فشرده و در فضای کوچکی قرار می گیرند و استفاده از آن نیاز به اشغال فضای زیاد ندارد
 • با حذف همزمان ذرات چربی، مواد معلق در پساب ها، کیفیت فاضلاب خروجی را افزایش می دهد
 • قابلیت حذف همزمان مواد ته نشینی و مواد معلق منتقل شده به روی سطح فاضلاب را دارا می باشد
 • بالاترین کیفیت فیلتراسیون مواد معلق در خروجی کمتر از 10 میلی گرم
 • حداقل نیاز به مواد منعقد کننده و پلی الکترولیت جهت منعقدسازی مواد معلق در فاضلاب
 • بار آلودگی فاضلاب با COD را تا 75 درصد کاهش می دهد
 • توانایی تولید لجن تغلیظ شده و بسیار کم آب را دارا می باشد

شناور سازی daf

ساخت شناورسازی DAF

توجه به متریال به کار رفته در بدنه شناورسازی DAF ، ظرفیت مخزن و کارایی تجهیزات مختلف آن از مهم ترین مواردی می باشند که در طراحی و ساخت این گروه از تجهیزات تصفیه فاضلاب باید مد نظر قرار داد. تیم مهر آذر در طراحی و تولید شناورسازی DAF به تمام استانداردهای بین المللی توجه داشته و بر اساس نوع ذرات موجود در پساب ها، میزان فاضلاب ورودی به تصفیه خانه و سایر شرایط محیط این تجهیزات را تولید می نماید. به منظور اطلاع از ویژگی های فنی، قیمت شناورسازی DAF و سایر موارید که لازم است قبل از خرید اطلاع داشته باشید، می توانید با شرکت مهرآذر در ارتباط باشید

·         بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران


 

شناور سازی هوای محلول (DAF) یک فناوری فیزیکی / شیمیایی اثبات شده و مؤثر برای تصفیه انواع فرآیندهای صنعتی و شهری و جریان فاضلاب است.


DAF در تصفیه آب چیست؟

 
 

روند شناور سازی هوای محلول (DAF) جریان شفاف شده از خروجی واحد را با هوا در 3–9 بار مخلوط می کند، تا محلول فوق اشباع شده (در مقایسه با اشباع فشار اتمسفر) در هوا تولید کند.


DAF چگونه کار می کند؟


 
 

لجن DAFبه سادگی تکه های کوچکی از پروتئین ها، چربی ها و مواد الیافی است که با استفاده از مکانیک ساده نمی توان آنها را از بین برد.


لجن DAF چیست؟


 

بیشتر بخوانیم : بیو فیلتر

این دستگاه جهت جداسازی انواع گریس و چربی یا مواد معلق با روش شناورسازی توسط هوای فشرده،  از پساب صنایع مختلفی نظیر کاغذسازی، پالایشگاه ها ، کشتارگاه ها ، کارخانجات لبنیات و ..... به عنوان پیش تصفیه استفاده می گردد. شرکت مهرآذر ماشین در کارگاه خود قادر است سیستم شناورسازی روغن را به صورت پکیج، شامل واحد آمایش لجن و تولید محلول های منعقد کننده و لخته ساز را  تولید و تحویل نماید.
بدنه از جنس استنلس استیل یا کربن استیل با پوشش اپوکسی
دارای واحد تولید محلول منعقد کننده، لخته کننده و واحد اختلاط و آمایش لجن.
ظرفیت از یک تا 120 متر مکعب در ساعت پساب ورودی
حداقل نیاز به PAC ( منعقد کننده ) و پلی الکترولیت ( لخته کننده) جهت انعقاد و لخته سازی پساب 
تابلو و سیستم کنترل با PLC  و HMI
امکان تغذیه پساب به ورودی با TSS یا چربی و روغن بین 150 تا 800 میلی گرم در لیتر.
بالاترین کیفیت Filtration، مواد معلق یا چربی و  روغن کمتر در خروجی کمتر از 10 mg/l 

  یکی از مراجع این شرکت نصب سیستم DAF برای شرکت مقوا سازی شرق ( واحد تولید کارتن شانه تخم مرغ)  در تهران بزرگراه آزادگان، قاسم آباد می باشد.
میزان مواد معلق پساب کارخانه کاغذ سازی (White Water) از 800 میلی گرم در لیتر به حدود 30 میلی گرم در لیتر کاهش یافته است که آب تصفیه شده خروجی از دستگاه   DAF قابل استفاده مجدد در Shower دستگاه تولید شانه تخم مرغ می باشد.


 
 
bg-corner